Aktuelno

SDA Lukavac: Saopštenje za javnost

November 28th, 2017 | by admin
SDA Lukavac: Saopštenje za javnost
Izbori 2018
0

Na danas održanoj 13. sjednici Općinskog vijeća Lukavac Klub vijećnika SDA Lukavac je podržao Nacrt Budžeta Općine Lukavac za 2018.godinu. Nadležne općinske službe su kvalitetno pripremile nacrt Budžeta za slijedeću godinu i smatramo da je isti dobra polazna osnova za konačno usvajanje Budžeta.

Svakako da će SDA Lukavac blagovremeno amandmanski djelovati kada za to dođe vrijeme, ali pozivamo i građane naše Općine da učešćem u Javnim raspravama u narednih 30 dana daju svoj doprinos u kreiranju budžetske politike Općine Lukavac.

Klub vijećnika SDA je podržao donošenje Odluke o kreditnom zaduženju Općine Lukavac koju je predložio Općinski načelnik Edin Delić, a koje se odnosi na završetak projekata regulacije korita rijeka Spreče, Jala i Turije.

Što se tiče Periodičnog izvještaja o izvršenju budžeta Općine Lukavac za period 01.01.2017.-30.9.2017.godine, Klub vijećnika SDA nije prihvatio navedeno iz nekoliko razloga.

Prije svega, razlog ovakve odluke je izrazito slabo izvršenje prihodovne strane od tek 36%. Isti je slučaj i sa izvršenjem rashoda od 30%. Kada se uzme u obzir činjenica da se za 9 (devet) mjeseci izvršenje nije niti približilo polovici očekivanog, onda s pravom možemo govoriti o nerealno planiranom i „prenapuhanom“ budžetu, na što je uostalom ukazivano s naše strane u periodu kada se ovaj budžet donosio – proglašavao.

Još jedan od razloga jeste činjenica da su određene budžetske stavke za devet mjeseci dosegle  izvršenje od 100-150%, a da druge stavke nisu nikako izvršene ili imaju minimalno izvršenje 10-20%. Posebno je poražavajuće da su one stavke koje su suštinski važne za građane općine Lukavac ostale neiskorištene i netaknute (problematika pasa lutalica, projekti i oprema po MZ, rekonstrukcija cesta, izgradnja infrastrukture, podsticaj zapošljavanja mladih, podsticaj poljoprivrednoj proizvodnji, transferi za socijalne pomoći i sl.)

Prijedlog Izmjena i dopuna budžeta općine Lukavac za 2017.godinu također nije podržan od strane našeg Kluba vijećnika, a razlog toga prije svega leži u činjenici da je Općinskom vijeću Lukavac u fazi donošenja uskraćeno pravo i mogućnost da raspravlja i da se izjasni o budžetu. Podsjećamo da je početkom ove godine, Općisnki načelnik Edin Delić proglasio Budžet Općine Lukavac za 2017.godinu bez da je isti dao na razmatranje Općinskom vijeću.

Kada tome dodamo činjenicu da se radi o cca. 500.000,00 KM pogrešno planiranih budžetskih sredstava i pozicija za devet mjeseci, jasno je da ovakav rebalans budžeta nije mogao biti podržan.

Na kraju, Klub vijećnika SDA Lukavac je bio protiv davanja saglasnosti za novo kreditno zaduženje kojim sredstvima bi se izmirivale ranije nastale obaveze. Naime, potrebno je napomenuti da su potraživanja Općine Lukavac puno veća od dugovanja i iznose približno 4 miliona KM. Pored toga, trenutno se na računu Općine nalazi gotovinski iznos od cca. 4,6 miliona KM (na dan 30.09.2017.).

Posebno, u vrijeme kupovine skupocjenih automobila i namještaja, rastrošnosti pri trošenju budžetskog novca u rekosntrukciju zgrade Općine, ali i sječe platana koje po jednom stablu košta nekih 650 KM, stava smo da nam novo kreditno zaduženje nije potrebno.

Detaljan izvještaj i obrazloženje pojedinih odluka ćemo objaviti u narednim danima na našoj web-stranici: www.sdalukavac.ba

AKCIJATV preporuka

 • Održana redovna sjednica Gradskog savjeta Stranke za BiH TuzlaMarch 23, 2018 Održana redovna sjednica Gradskog savjeta Stranke za BiH Tuzla (0)
  Redovna sjednica Gradskog savjeta Stranke za BiH Tuzla održana je 22,03. 2018. godine, u  Kongresnoj sali  BKC- a Tuzla a Sjednici je prisustvovao i predsjednik Kantonalnog […] Posted in Izbori 2018
 • Ministar Ramić: Trajno zbrinjavamo 813 raseljenih licaJuly 18, 2017 Ministar Ramić: Trajno zbrinjavamo 813 raseljenih lica (0)
  Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica je današnjim potpisivanjem sporazuma o saradnji sa predstavnicima 9 općina nastavilo sa realizacijom projekta zatvaranja kolektivnih […] Posted in Vijesti
 • Nova ekološka katastrofa na području LukavcaApril 27, 2018 Nova ekološka katastrofa na području Lukavca (0)
  Danas je u poslijepodnevnim satima došlo do pucanja nasipa na postrojenju za tretman otpadnih voda fabrike "Sisecam Soda Lukavac".  Nakon uviđaja konstantovano je da je na […] Posted in Vijesti
 • OO SDA LUKAVAC: Saopćenje za javnostNovember 9, 2017 OO SDA LUKAVAC: Saopćenje za javnost (0)
  Jedna šira geneza događaja na nivou Općine, svakako nas je navela da građane upoznamo sa sljedećim događajima, a koji možda i ne tako vješto ostaju sakriveni od jednog šireg kruga […] Posted in Vijesti, Izbori 2018
 • Lukavac: Referendum 13. majaFebruary 21, 2018 Lukavac: Referendum 13. maja (0)
  Općinsko vijeće Lukavca danas je usvojilo odluku o pokretanju postupka opoziva načelnika Edina Delića. Referendum je planiran za 13. maj. Tada će građani odlučiti da li žele zadržati Edina […] Posted in Vijesti, Izbori 2018
 • Sutra protesti ispred zgrade Općine LukavacOctober 22, 2018 Sutra protesti ispred zgrade Općine Lukavac (0)
  Problem javnog prijevoza već nekoliko sedmica glavna je tema na području općine Lukavac. Nakon podizanja cijene prijevoza i ukidanja brojnih linija, predstavnici pogođenih mjesnih […] Posted in Vijesti
 • Ramić potpisao sporazume za izgradnju novih 255 stanovaAugust 7, 2018 Ramić potpisao sporazume za izgradnju novih 255 stanova (0)
  Federalni ministar rasljenih osoba i izbjeglica dr.sci. Edin Ramić potpisao je danas sa načelnicima 18 općina Sporazum o saradnji na provođenju Potprojekta BiH 6 unutar Državnog […] Posted in Vijesti
 • Delić: Spreman sam na ovaj potez SDAJanuary 19, 2018 Delić: Spreman sam na ovaj potez SDA (0)
  Jedan lukavački portal blizak OO SDA Lukavac prvi je u javnost proturio informaciju kako su predstavnici SDA jutros u pisarnici Općine Lukavac predali inicijativu za donošenje […] Posted in Vijesti, Izbori 2018
 • SzBiH: Problem odlaska mladih iz BiHMay 28, 2018 SzBiH: Problem odlaska mladih iz BiH (0)
  Problem odlaska mladih iz BiH posljednjih godina je kulminirao te vodjeni tom činjenicom a zabrinuti zbog neefikasnosti vlasti u BiH na pokušaju rješavanja istog, Stranka za BIH Gradska […] Posted in Izbori 2018
 • Skup SDA u ŠerićimaSeptember 10, 2018 Skup SDA u Šerićima (0)
  Veličanstvenim skupom pred oko hiljadu članova i aktivista u mjesnom odboru Šerići, općinska organizacija SDA Živinice je predstavila svoje kandidate za Opće izbore i najavila pobjedu u […] Posted in Izbori 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ga('create', 'UA-78959170-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');